Živá a pestrá příroda
Česká krajina vyniká mimořádnou pestrostí. Biodiverzita je pro správné fungování krajiny klíčová. Rostliny produkují kyslík a zároveň jsou úkrytem pro organismy, hmyz opyluje plodiny a je i potravou, dravci zase zabraňují přemnožení jednoho druhu. Každý organismus má v přírodě svoji roli.
Sledovat to můžeme hlavně ve čtyřech národních parcích a šestadvaceti chráněných krajinných oblastech po celém Česku. V těchto lokalitách najdeme ty nejvzácnější ekosystémy a krajinné prvky. Po mnoha letech k nim mají přibýt nové oblasti – Národní park Křivoklátsko, CHKO Krušné hory a CHKO Soutok. Abychom dokázali takto rozmanitou přírodu předat dalším generacím, je potřeba ji chránit a obnovovat. Odměnou nám bude zdravější a pestřejší prostředí pro život.
K tomu potřebujeme i odolné lesy, které je potřeba obnovit po kalamitě způsobené suchem a kůrovcem. Aktuálně se omezuje smrková monokultura, zvyšuje se podíl listnatých stromů a zavádějí se přirozenější způsoby hospodaření. I na to myslí česká Zelená modernizace.

Ptáčník na Josefovských loukách láká bahňáky i ledňáčky
Nedaleko Jaroměře můžete narazit na tříhektarovou soustavu tůní. Ty se staly stanovištěm ohrožených druhů ptáků, obojživelníků a dalších živočichů, kterým vyhovují mělčiny a zamokřené louky. Slavíkovský ptáčník podpořil Operační program Životní prostředí. Součástí je i ornitologická pozorovna a naučná stezka pro veřejnost.
Více o projektu
Foto: Česká společnost ornitologická, OPŽP

Lesy v Brdské vrchovině se adaptují na změnu klimatu
Lesy v Brdské vrchovině prochází díky projektu Life zásadní proměnou. Dřívější monokulturu nahrazují pestré lesy různých druhů a věku. Lesníci tu citlivě hospodaří a dávají prostor nové generaci lesa se zachováním mikroklimatu mateřského porostu.
Více o projektu
Foto: Vojenské lesy a statky ČR, s.p v Brdech

Do lužních lesů u Šakvic se vrací vzácné druhy ptáků a rostlin
Obyvatelé Šakvic vracejí krajinu u nádrže Nové Mlýny zpátky ke její původní podobě. Na orné půdě začali vysazovat lužní lesy, keře, tůně a další vodní plochy, remízky i přírodní pásy. Lokalita nyní lépe zadržuje vodu a omezuje půdní erozi. Objevují se zde znovu i vzácné druhy ptáků a rostlin. Projekty vyhrál Cenu za krajinu Jihomoravského kraje.
Více o projektu
Foto: Jihomoravský kraj, cenazakrajinu.cz
Vlci a rysi se vracejí do české přírody
Do české přírody se postupně vracejí druhy, které naši předkové v minulosti vyhubili. Třeba vlků je u nás už stovka, o něco více tu máme rysů. Tato vzácná zvířata vracejí do přírody rovnováhu, pomáhají například snižovat škody působené v lesích přemnoženou vysokou zvěří.
Foto: Národní park Šumava, npsumava.cz
