Vidíme příležitost pro firmy
Pro firmy a český průmysl je Zelená modernizace příležitostí v několika směrech. Je to pro ně cesta, jak držet krok s konkurencí a expandovat i na zahraniční trh. Rozvíjet mohou nové inovace a modernizovat své provozy. Řada programů podporuje výzkum a vývoj nových technologií, které mohou nastartovat podnikání.
Stejně jako domácnosti, i české firmy mohou začít šetřit na energiích a začít je čerpat z lokálních zdrojů. A to třeba formou instalace fotovoltaických panelů na střechu svého provozu či továrny nebo napojením na blízký zdroj větrné energie.
Příležitost nese i efektivnější využívání odpadů (ze zemědělské výroby, gastroprovozu či svozu běžného komunálního odpadu) a následné produkci např. bioplynu. Ten může být 100% lokálním zdrojem bioCNG pro veřejnou dopravu v našich obcích a městech.

Teplárna v Plané nad Lužnicí přešla z uhlí na biomasu díky Modernizačnímu fondu
V teplárně společnosti C-Energy v Plané nad Lužnicí proběhla přestavba hnědouhelných kotlů na biomasové. Uhlí tady tak zcela nahradila dřevní štěpka. Cílem je zajistit v lokalitě dlouhodobě udržitelnou výrobu energie. Více o projektu.
GASEA z Herálce vyrábí bioplyn pro městské autobusy díky OP PIK
K energetické stabilitě v okolí Humpolce napomáhá firma GASEA, která vybudovala zařízení na zušlechtění plynu z bioplynové stanice. Ze zemědělských plodin a druhotných produktů blízké firmy vyrábí biometan o kvalitě zemního plynu. Jezdí na něj městské autobusy v Jihlavě. Více o projektu.

Inovativní start-up myco vyrábí na jižní Moravě materiál budoucnosti z houbového mycelia
Nový materiál, který nahradí plast? Z houbového mycelia a odpadu ho vyrábí biotechnologický start-up myco v Bzenci. Vzniklý materiál nahrazuje plastové obaly nebo v zemědělství třeba ochranu před okusem. Díky vstupním surovinám se pak zase snadno rozloží. Více o projektu.

Budoucnost pěstování pod taktovkou Numazon
Hydroponie je unikátní způsob pěstování zeleniny, bylin i květin bez půdy, jejíž historie sahá až do starověkého Egypta a Číny. Navíc díky minimální spotřebě vody a dalších zdrojů se řadí mezi vysoce udržitelné zemědělské metody, kterým patří budoucnost. A na to vsází firma Numazon už od roku 2008. Více o hydroponii v Numazonu.

Ekodesign kotlů Verner
V roce 2016 firma upravila princip vzduchování v interiérových kotlech VERNER a znovu tyto kotle certifikovali ve státní zkušebně. Výsledkem je splněná směrnice Ekodesign a také splnění nejpřísnějších norem, které umožňují provozovat kotle i po roce 2022. V roce 2017 firma inovovala automatický kotel VERNER A251. Díky inovacím se kotel zařadil do nejvyšší, 5. emisní třídy, splnil směrnici Ekodesign a splnil veškeré podmínky pro provoz kotlů po roce 2022. Více o projektu

ZENO mění odpadky ve zboží více než 35 let
Firma ZENO se zabývá vývojem a výrobou strojů pro zpracování odpadů. Jedná se především výrobu automatických třídících linek, drtičů veškerého odpadu, separátorů, rotačních sít apod. Více o firmě.

Modernizace biometanové stanice v Rakvicích
Společnost agriKomp Bohemia představila svůj pilotní projekt nové zemědělské stanice Rakvice, která zpracovává odpad z živočišné a rostlinné výroby. Je první biometanovou, která letos se připojuje do distribuční sítě GasNet. Původně tato BMS byla pouze bioplynovou stanicí, ale došlo k jejímu přetvoření – pro další přetváření BPS na BMS vysoký potenciál – v ČR máme přes 600 BPS a pouze jednotky BMS. Biometan má dlouhodobý význam pro dekarbonizaci České republiky a má potenciál nahradit 15-20 % dováženého zemního plynu. Více o projektu.

Vestas jako první na světě dodal přes 10 GW větrných turbín za rok
Výrobce větrných turbín, společnost Vestas, zaznamenala v loňském roce rekordní instalace svých větrných elektráren. Jako první na světě dánský výrobce překonal hranici 10 GW za rok s úhrnnými instalacemi ve výši 11,3 GW. Více o firmě.