Více vody v krajině
Voda je nenahraditelný zdroj. Díky vodě je krajina živá a odolná vůči změnám klimatu. V minulých staletích se lesy a pole uměle odvodňovaly kvůli hospodářské činnosti, dnešní klimatické změny stále zvyšují její vysychání. Vodu si musíme chránit a vytvářet takové podmínky, abychom jí měli dostatek a v té největší čistotě.
Proto má smysl obnovovat přirozený ráz krajiny, mokřady, tůně, rybníky a navracet řeky a potoky do jejich původních meandrů. Ve městech je pak třeba vodu co nejvíce zadržovat a nenechat si ji utéct do kanalizací. Podpora také směřuje ke zkvalitnění vodárenských soustav a vylepšení procesu čištění odpadních vod v obcích a domácnostech.

Na Hladovský potok se vrátily meandry a mělčiny
Hladovský potok se díky Operačnímu programu životní prostředí vrátil do své přirozené podoby. Voda zpomalila svůj tok a proudí v meandrech, mělčinách, obklopená rozmanitými břehy. Koryto nabízí mnoho úkrytů pro drobné živočichy. Podpořilo se tu samovolné zpřírodnění. Více o projektu zde.
Foto: Martin Kysela pro AOPK

Z orné půdy zpátky ke krajině plné vody
Kdysi tu vznikla hustá síť odvodňovacích kanálů, aby se půda mohla zemědělsky využít. Trubky se teď ale přerušily a vykopaly. Sedmihorské mokřady znovu zadržují vodu a jsou významným biotopem. Hladina podzemní vody v nivě toku Libuňky vystoupala po revitalizaci do své přirozené výšky. Retenční kapacita území se zvýšila o více než 26 500 m³. Zabydlely se tu vzácné druhy obojživelníků a ptáků. Více o projektu zde.
Foto: Vojtěch Šťastný pro AOPK

Vodu v Horní Kalné berou z nového vodojemu
Obec Horní Kalná se pustila do dostavby obecního vodovodu, která obnášela i výstavbu nového vodojemu. S tím pomohl Národní program Životní prostředí. Do vodojemu byl prostřednictvím výtlačného potrubí a armaturní šachty napojen stávající vrt. Vodojem se obložil přírodním kamenem a zapadá do rázu zdejší krajiny. Více o projektu zde.

Ve Starkoči čistí vodu soustava domácích čističek
Starkoč je jedna z prvních obcí v Česku, která se pustila do výstavby domácích čističek. Kvůli členitosti terénu by tady byla realizace klasické kanalizace s čistírnou odpadních vod nákladná, domácí čističky představovaly lepší variantu. Přečištěnou šedou vodu lidé mohou používat na zalévání. Více o projektu zde.
Česko na cestě za větší ochranou vody
Zásadním opatřením na ochranu vody by měla být ústavní ochrana vody a havarijní novela vodního zákona. Ta přináší propracovaný postup pro řešení tak zásadních havárií, jako byla třeba ta na Bečvě. Novela zavádí monitoring výpustí na všech tocích, aby se podobným nehodám zcela předcházelo.