Čistá krajina bez znečištění
Cílem Zelené modernizace je předcházet vzniku odpadu, nebo s ním pracovat jako s cenným materiálem. Princip cirkulární ekonomiky spočívá v tom, že každá surovina se může znovu a znovu využívat. To je důležité pro životní prostředí a čistotu v české krajině.
Jedním z kroků, které nás k tomu vedou, je efektivní třídění a recyklace odpadů. Třídit v Česku zvládáme poměrně dobře, recyklovat můžeme ještě více. Důvodem je i blížící se zákaz skládkování. Materiál, který by tady normálně skončil, je potřeba odpovědněji využívat.
Připravuje se proto například i zavedení zálohového systému na nápojové obaly. Díky zálohování dramaticky ubude odpadu v naší krajině. PET lahve a plechovky začnou mizet z přírody i městských ulic, protože zálohování bude motivovat k jejich vracení tak, jako se to děje už teď u skleněných lahví od piva. Z PETky se znovu stane PETka v potravinářské kvalitě, a to hned několikrát, než se z ní vyrobí jiný druhotný výrobek.
Od roku 2022 v Česku také platí zákon zakazující jednorázové plasty. Kromě zákazu uvádět na trh například plastové příbory, talíře, brčka a další legislativa omezuje i jejich spotřebu. Výrobcům ukládá povinnost plastové výrobky správně značit, šířit osvětu o nakládání s plasty i hradit příspěvky obcím za jejich úklid.
Zálohování podporuje 83 % lidí v Česku
Zálohování by se v Česku mělo zavést během roku 2025. Jeho zavedení určitě a spíše podporuje 83 % populace v Česku, vyplývá to z komunikační analýzy agentury STEM. Ročně můžeme zálohovat 1,8 mld. kusů PET lahví a 0,8 mld. kusů plechovek, což je velký potenciál pro znovuvyužití odpadu.

Nebezpečná skládka v obci Mezná v Českém Švýcarsku konečně zmizela. Vznikala zhruba od 70. let v deset metrů hluboké roklině. Tu se díky Operačnímu programu Životní prostředí podařilo vyčistit. Více o projektu zde.

Ve sběrném dvoře v Heřmanově Městci dlouho sledovali, že se sem vozí i věci, které by se daly znovu využít. Proto tady v roce 2019 vzniklo recyklační centrum. Lidé zde mohou odložit nebo si naopak vyzvednout zachovalé vybavení do domácnosti, sportovní potřeby, kočárky a další. Více o projektu zde.

Biomasa i kaly z místní čistírny odpadních vod jsou v Písku zdrojem energie. Díky Operačnímu programu Životní prostředí tu vzniklo zařízení na jejich energetické zpracování. Více o projektu zde.
Staré oblečení nebo bytový textil se budou lépe recyklovat
V roce 2025 se spustí povinný sběr textilu v obcích. Znamená to, že se zlepší jeho využití. V současné době totiž mnoho textilu končí ve směsném odpadu a pak na skládce nebo ve spalovně, využít se přitom dá opakovaně.
Více o povinném sběru textilu v obcích najdete zde.

V Diakonii Broumov využívají textil na maximum
Unikátní třídicí linku textilu vyvinulo sociální družstvo v Broumově. Ročně tady vytřídí zhruba šest tisíc tun textilu z více než dvou tisíc obcí. Textil tady rozdělí na ten, který se může ještě znovu použít, a ten, který je třeba recyklovat. Vyrábí z něj například ramínka.